İklim değişikliğinden etkilenen buzullardaki hayvanlar

Buzullar dünyadaki ekosistemlerden birini oluşturmaktadır. Burada yaşayan canlılar soğuk havaya ve buzullara adepte olmuştur. Ne varki günümüzde küresel iklim değişikliği yüzünden burada yaşayan canlıların yaşam alanları daralmaya başlamış, canlıların sayılarında azalmalar hatta bu canlıların nesilleri tükenme seviyesine gelmektedir. Son yüzyılda küresel ısınma artışıyla buzullardaki erime oranı son derece hızlanmıştır. Yetkililer ve sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu çalışmalar, farkındalık çalışmaları bu canlıları kurtarmak için yeterli olacak gibi durmuyor. Dünyadaki insanların hepsinin küresel ısınmanın farkında olması ve küresel ısınmaya karşı savaş açması lazım. Yoksa önce buzullardaki canlılardan başlayarak dünya üzerindeki bütün canlıların yaşamı tehlikeye girebilir.

kutup ayısı:  kuzey kutup noktasında yaşayan süper yırtıcı ayı, beyaz ayı, diye adlandırılır. Dünyadaki en büyük kara etoburudur.

Kutup ayıları için zaman gittikçe daralıyor. Küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen hayvan türü desek yanılmış olmayız. Eriyen buzul tabakaları yüzünden yaşam alanları sürekli daralmaktadır. İnternet sayfalarında yüzlerde fotoğraf görürüz buzulların üstünde gidecek yer olamayan kutup ayıları. Kutup ayısı

Kutup ayılarının soylarının önümüzdeki 50-100 yıl arasında tükenebileceği konusunda uyarılar yapılırken, tahmin edilen süreç, iklim değişikliğinin artması ve kutup ayılarının açlıkla başbaşa kalmasıyla beklenenden de hızlı ilerliyor.

penguen: penguenler Güney kutup noktasında yaşar. Kril denen küçük canlılarla beslenip bu canlıların tüketimi sonucunda dışkıları pembe olur. Bu dışkılar uzaydan bile görünür. Son yüzyılda küresel ısınma nedeyle kril sayısındaki azalma penguenlerin beslenmelerini çok zor duruma soktu. Penguen

Kutup tavşanı, kutup sumrusu, rengeyiği, kutup tilkisi misk öküzü bu hayvan türleride maalesef  küresel ısınmadan etkilenmiş olup kutup ayısı ve penguen kadar etkilenmemiştir.

Kutuş ekosistemi için önlemler alınsada bu önlemler fiilen gerçekleştirilmemiş yazıda ve düşüncede kalmıştır. Sadece kutupların değil bütün dünyanın yaşanılabilir bir yer olması için  biz insanlara düşen görevleri yerine getirmeliyiz, ciddi bir şekilde küresel ısınmaya savaş açıp dünyamızı bozduğumuz gibi düzeltmeliyiz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Download mp3
Araç çubuğuna atla